Yedinci Konut Yöneticileri Mantolama Konferansı İstanbul’da gerçekleşti

  • Ocak 8, 2018
  • 0

Nihai tüketiciyi amaç alarak yapılan ve bu alanda sektörde en hatri sayilir büyüklükte organizasyon olma özelliğine sahip olan, ev Yöneticileri Mantolama Konferansı’nın yedincisi İstanbul’da gerçekleşti. Konferansta ‘Isı Yalıtımının Önemi ve Sağladığı Katma Değer’ teması işlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk’ün katılımı ile gerçekleşen konferansta yalıtım piyasasinin mühim isimleri 900’ü aşkın ev yöneticisiyle tek araya geldi.

Yatırım maliyetlerine ait korkular hasebiyle devamlı ertelenen ve israfa neden var olan yalıtım konusunun değerlendirildiği konferansta, tediye koşulları, kredi seçenekleri, sağlanacak tasarruf miktarları, amorti süreleri benzeri mühim sualler yanıtlanarak nihayet tüketicinin dahada şuurlu karar alması amaciyla tavsiyelerde bulunuldu. ev yöneticilerine, hararet yalıtım uygulamasının aşamalarını gösterebilmek için, kurulan uygulama standında ev yöneticileri yalıtımın aşamalarını görme fırsatı yakaladı. ev yöneticilerinin mantolama sürecinde gereksinim duyabilecekleri verilerin aktarıldığı ve katılımcılara hususi tediye seçeneklerinin sunulduğu konferansa katılımcılar yoğun alaka gösterdi.

“Türkiye’nin cari açığını her sene olmak üzere 10 milyar dolar azaltabiliriz”

Konferansın açılış konuşmasını yapan GNYAPI yönetim heyeti Başkanı A. Bülent Güney, takriben bin 500 milyar metrekarelik hacme sahip 15 milyon konutun yalıtımsız olduğunun araştırmalar neticesi belirlendiğini ve mevzubahis konutların hararet yalıtımı yaptırması vaziyetinde Türkiye’nin cari açığının her sene olmak üzere 10 milyar dolar azaltılabileceğini söyledi.

Yalıtım ile binalarda sağlanacak asgari yüzde 50’lik tasarruf oranıyla, Türkiye’nin toplaminda enerji faturasının takriben yüzde 15 oranında azaltabileceğinin mümkün olduğunu belirten Güney, yatırım maliyetlerine ait korkular hasebiyle devamlı ertelenen ve israfa neden var olan yalıtımın, ülkemiz ve aile bütçesi amaciyla önemine değindi.

Isıtma ve soğutma giderlerinde tasarruf sağlamak, konutların değerini arttırmak, küresel ısınmayı engellemek ve sıhhatli yaşanılabilir şehirler hedefiyle çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Güney, bu misyon ile her sene ağırbaşlı büyüme oranları yakalayarak dört milyon metrekareyi aşan hararet yalıtım uygulaması gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Konferansın emelinin halkı bilinçlendirmek olduğunu belirten Güney, “Öncelikle bu konferanstaki amacımız yalıtımsız var olan bu binalarda, Daha önceki oturulan bu apartmanlarda insanların yalıtımın ehemmiyetini anlaması ve memleket ekonomisine katkı sağlayabilmek. Bu manada halkımızı bilinçlendirmek” dedi.

“Türkiye’de yalıtımsız 15 milyona yakın ev bulunuyor”

Güney konuşmasına şu şekilde ayni ritimde devam etti: “Isı yalıtımı bütçemize ekonomi mananında katkı sağladığı gibi, en hatri sayilir büyüklükte etkilerinden tek tanesi sıhhatli ve konforlu tek ortamda yaşamamıza fırsat tanıması. Küf, rutubet, nem benzeri problemleri çözebildiği benzeri aynı zamanda enerji tasarufu sağlamakta. Bu Yalnızca kışın değil aynı zamanda yazın da klima tarafındaki enerji tasarufunu yaparak hatri sayilir büyüklükte tek katkı sağlamış oluyor. Türkiye’de yalıtımsız 15 milyona yakın ev bulunuyor. Bunların her sene ülkenin cari ekonomisine tesiri 10 milyar doları bulmakta. Biz bu yalıtımsız binaları yalıtmamız vaziyetinde enerji mananında ülkemizin yüzde 15 oranında tasarruf elde etmemiz mümkün olacak. Onun amaciyla gerçekten, böylesine ülkelerin enerjiye önem verdiği bu dönemde ağırbaşlı manada önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, “Isı kayıp ve kazançlarının hesaplanarak minimum konfor koşullarını sağlayacak şekilde yalıtım kalınlığının belirlenmesi ve bu doğrultuda ahenk gösteren yalıtım malzemesinin seçilmesi, yalıtım uygulaması detaylarının hararet köprüsü oluşturmayacak şekilde oluşturulması gerekmektedir” dedi.

Isı yalıtımının binalarda alınabilecek en mühim enerji verimliliği tedbirlerinden biri olduğuna değinen Öztürk, mevzuata ahenk gösteren olarak uygulaması yapılan tek hararet yalıtımı ile binalarda mühim oranda enerji tasarrufu elde edilebileceğini, ısıtma ve soğutma amaciyla dahada az kazanç ödeneceğini belirtti. Isı yalıtımı yapılmasının tek istikametten binayı enerji randımanlı vaziyete getirirken, başka istikametten ahenk gösteren ücret manada da tasarruf sağladığına değinen Öztürk sözlerine şöyle ayni ritimde devam etti: “Binalarda hararet yalıtımı uygulanmasında evvela tasarımcıların dahada sonrasında uygulamayı yapacak kişilerin ve yapı kullanıcılarının sorumluluğu bulunmaktadır. tertemiz yapı tasarımında, binadaki hararet kayıp ve kazançlarının hesaplanarak minimum konfor koşullarını sağlayacak şekilde yalıtım kalınlığının belirlenmesi ve bu doğrultuda ahenk gösteren yalıtım malzemesinin seçilmesi, yalıtım uygulaması detaylarının hararet köprüsü oluşturmayacak şekilde oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca, uygulanacak hararet yalıtım malzemesinin yapı hayat geçerliligi süresince dış tesirlere karşı dayanıklı olması gerekmektedir. yapı yapım aşamasında veya var binalarda yapılacak enerji verimliliği uygulamalarında, uygulama projesine göre eğitimli kişilerce sertifikalı ürünlerle uygulama yapılmasına dikkat edilmelidir. Ayrı olarak binalarda, hararet yalıtımı uygulaması neticeninde hazırlanacak enerji kimlik dokümanı ile binanın enerji sınıfı görülmelidir”.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir