Şirketleri yüksek borç zorluyor

  • Kasım 29, 2017
  • 0
Yükselen cari açık, döviz cinsinden borçlar, ahenk gösteren ücret ve siyasi belirsizlikler benzeri konularda ikazlarda bulunan OECD, çok sayıda şirketin borçlar dolayısıyla sıkıntıya girdiğini belirtti.

Türk ekonomisinin mali teşvikler ve yurtdışından gelen istek artışıyla hızlı büyümeyi sürdürebileceğini belirten ahenk gösteren ücret İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tek sonraki iki senede yavaşlayacak büyümenin canlı tutulabilmesi amaciyla tek sıra öneride bulundu. OECD’nin ikincisini yayımladığı “Ekonomik Görünüm 2017” raporunda, Türkiye’de bu sene Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyümesinin yüzde 6.1’i bulacağı tahminine yer verildi. Büyümenin 2018’de yüzde 4.9’a, 2019’da yüzde 4.7’ye düşeceğini öngören OECD uzmanları, enflasyonun ortada Bankası’nın (TCMB) yüzde 5’lik hedefine karşın yüzde 10.7’de kalacağını, istikbal iki senede ise yüzde 9.9 ve yüzde 8.9 olacağını belirtti.

‘BEKLE-GÖR’ DİYOR

Türk ekonomisinin yabancı paraya ihtiyacını belirten cari açığın GSYH’ye oranının 2017’de yüzde dört iken, 2018’de yüzde 4.9’a, 2019’a yüzde 5.4’e çıkacağı tahminine yer verilen raporda, işsizliğin ise yüzde 11 düzeyinde seyredeceği kaydedildi. Raporda, hükümetin mali teşviklerinin 2018’de sona ermesinin derhal peşinden da büyümenin sürdürülebilmesi amaciyla “iş dünyası ve hanehalkı hassasiyetlerinin” mühim olacağı vurgulanarak, duyurulan yapısal reform, mali şeffaflık ve düşük enflasyon hedeflerine yaklaşılmasının türk mali ve yabancı yatırımcıları cesaretlendireceği ifade edildi.

Yurtdışından istek artışının ihracatı canlandırmasıyla birlikte istihdamın arttığı ifade edilirken, senede yüzde üç büyüyen işgücü ve kayıt dışı çalışan mülteciler göz önüne alınınca bu artışın işsizliği yüzde 11’in altına düşüremediği anlatilan raporda şöyle denildi: “Kamu-özel ortaklığı ile yapılanlar dahil altyapı yatırımlarının coşkusu karşısında, ‘bekle-gör’ tavrındaki girişimciler, 2017’deki geniş kapsamı geniş kredi garantisi uygulamasına rağmen, hususi sektör yatırımlarından art duruyor. Çok sayıda firma çok borç seviyesi nedeniye sıkıntıya düşüyor.” Ayrıca, dış borçların çok maliyetle ötelenebildiğine dikkat çekilerek, bankaların döviz borcu yükünün de arttığına işaret edildi.

OECD, ortada Bankası’nın örtülü yollar adina nema oranını direk artırması, Kredi Garanti Fonu’nun geleceğinin şeffaflaştırılması ve Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği anlaşmasının yenilenmesi sayesinde belirsizliklerin nispeten azaltılabileceğini dile getirdi.

29szt07a_ist_ant_trb_ank

Dünya ‘belirsiz’ büyüyor

Küresel ekonominin ise yüzde 3.6-3.7 oranında büyüyeceğini olasılık eden OECD, büyümedeki yükselişin ne civarindan süreceğinin ise belli olmadığını ifade etti. Bir hayli ülkede işsizliğin düşmesine karşın ücretlerin yükselmediğine dikkat çekilirken, OECD genel Sekreteri Angel Gurria, “Büyüme hız kazandı ve kısa vadeli görünüm müspet ama hâlâ açık zayıflıklar ve kırılganlıklar var” dedi.

OECD Başekonomisti Catherine Mann da, “Küresel ekonomi alçak uçuşta ve finansal türbülans rizikosu altında. Kayıtsız kalarak bugünün ekonomisini iyi görüp geçemeyiz” diye konuştu.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir