Kar yağışı neden azaldı

  • Ocak 6, 2018
  • 0

İklim Bilimci Yrd. Doç. Dr. Okan Bozyurt, Afyonkarahisar ile birlikte ülkemiz ikliminde yaşanan değişimleri İhlas havadis Ajansı (İHA) muhabirine değerlendirdi. İklim değişikliğinin Yalnızca ülkemiz ile sınırlı olmadığını belirten Bozyurt özellikle nihayet veriler değerlendirildiğinde farklığı yeryüzünde yaşandığını kaydetti. başka bilim adamları benzeri Bozyurt da, abuhava değişikliğinde yaşanan değişimlerin başlıca nedenini ‘küresel ısınmaya’ bağlayarak, “Küresel ısınma birazda insan tesirini gündeme getiriyor, o da şu demek, atmosferde aşırı derecede sera gazı birikimi var. Sera gazları nedir? Karbondioksit başta olmak üzere metan gazı ve tek de doğal sera gazları var buda su buharıdır. Su buharının dünyaya tek zararı yok. Tam tersine atmosferde nemcil tek ortam sağlıyor. Bunun dışında insan tesiri ile karışan karbondioksit özellikle de metan gazı güneşten gelen ışınları yeryüzüne iletiyor ama art gitmesini engelliyor. Aynı sera ortamı gibi. Seracılıkla uğraşan rençperler ne yapıyor? Serayı çeviriyor gelen ışınlar hapsoluyor tekrar art çıkması engellenmiş oluyor. böylelikle içerisi tropikal ortama dönüşmüş oluyor. yeryüzünde bunun için benzemeye başladığı amaciyla biz sera tesiri diyoruz” diye konuştu.

“Kar yağışlarının sayısında ve frekansında tek azalma gözlemlenmeye başlandı”

Türkiye’de aralık ve ocakta ayı sema sıcaklıklarına bakıldığı vakit genel manada tek artış olduğunu sıcaklıkların mevsim normallerinin 2-5 arasında üzerinde olduğuna dikkat çeken Bozyurt, şunları söyledi:

“Atmosferde aşırı derecede birikmiş tek karbondioksit var ve yeryüzünde tek sıcaklık depolanması laf konusu. Bu da elbet kar yağışlarını menfi istikamette etkiliyor. özellikle asagi enlemlerde, ülkemiz benzeri Akdeniz havzasında var olan ülkelerde Ne yazık ki kar yağışlarının sayısında ve frekansında tek azalma gözlemlenmeye başlandı. tek de bu sene özellikle güneyli sema akımları biz çok fazla etkiliyor merkezi cenup Akdeniz üzerinde olan. Biz de bunun için meteorolojide ‘maritim tropikal akım’ diyoruz. Bunlarda çogunlukla kendini lodos sektörlü rüzgarlar olarak gösteriyor ve bu da sema sıcaklığını tek hayli yükseltiyor. mesele aralık ve ocakta ayı ortalamalarına baktığımız vakit bu sene özellikle de aralık ayı ortalamalarına bakıldığında sıcaklıkların mevsim normallerinin takriben 2-5 derece üzerinde seyrettiğini görüyoruz. Ama bu şartlar elbet bunun benzeri ayni ritimde devam etmeyecek. Ocağın ortasından ardindan bu şartların değişmesini bekliyoruz.”

“Güneş aktivitelerinde mühim tek azalma var”

Güneşte yaşanan aktiviterel ile birlikte Pasifik Okayanusu’ndaki akıntı değişikliklerinin iklimler ve özellikle de kar yağışı üzerindeki etkilerine de değinen Bozyurt, ocakta ayının sonlarına doğru Türkiye’de kar yağışı sayılarında artış yaşanacağını aktardı. Bozyurt, “Bu şartlar değişecek. iki senedir hayat da El-Nino sistemleri etkiliydi. El-Nino da Pasifik Okyanusu’nda genel tek sıcak su akıntısı ama şimdi vaziyetler tersine döndü, La Nina çevrileri başladı. La Nina ne demek? Pasifik Okyanusu’nda genel manada tek soğuk su akıntısı mananına geliyor ve bu da Dünyadaki küresel sıcaklıkları olduğu benzeri aşağılara çekiyor. Bunun gittikçe kuvvetlenmesini öngörüyoruz, elimizdeki veriler onu gösteriyor. tek de bunun için bağlı olarak Ayrı olarak Güneş aktivitelerinde mühim tek azalma var. Güneşteki aktiviteler ve patlamalarda dolayı Dünyaya gelmesinden koşul olan dahada az enerji gelmeye başladı. Bu şekilde de ayni ritimde devam edecek olursa özellikle tek sonraki dönemden bu yana yeryüzünde minik manada tek küresel soğuma beklenebilir. Bu da elbet yeryüzünde sıcaklıkları olduğu benzeri düşürecek ve kar yağışı frekanslarında tekrar tek artış alana gelecek. ocakta ayının 20’sinden sonrada Türkiye’de sık sık şimal sektörlü sema baskınlarının olmasını ve kar yağışı sayısında tek artış bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Gökten Ceylan
 

önceki haber «
sonraki haber »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir