İşte Türkiye’de akıllı telefon kullanım oranı

  • Eylül 3, 2017
  • 0

Türk halkının yüzde 66’sı her vakit ekmek satın alıyor, yüzde 96,8’i ambalajsız ekmek tüketiyor ve yüzde 8,6’sı ekmeği çöpe atma eğiliminde.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci “Tasarrufa yönelmek sıhhatli büyümenin gereği” dedi, tasarrufun Yalnızca finansal olarak değil, aynı zamanda kullandığımız gsm telefonlarından, soframıza gelen ekmeğe civarindan israfı önleyerek de yapılabileceğini ifade etti ve tüketicileri uyardı.

“Tüketici İsrafın Boyutlarının İncelenmesi” isimiyle yapılan araştırma, 7 bölgeden 26 kent merkezinde, 18-69 yaşa arası bin 650 kişi ile surat yüze görüşülerek yapıldı.

EKMEK TÜKETİMİ

Araştırmada özellikle her sene Ramazan ayında sıkça gündeme gelen ekmek tüketimine ait de veriler yer aldı. Türk halkının yüzde 66’sı her vakit ekmek satın alırken, yüzde 96,8’i ambalajsız ekmek tüketiyor.

Ambalajsız ekmek satın alanlar tek seferde vasati üç adet, ambalajlı ekmek alanlar tek seferde vasati 1,7 paket ekmek satın alıyor.

Toplumun yüzde 8,6’sı ekmeği çöpe atma eğilimi gösteriyor. Ekmeği çöpe atanlar, haftada kişi başı 226 gr ekmeği tüketmeden çöpe atıyor. Araştırma da ekmek israfının önlenmesi amaciyla bilinçlendirme çalışmalarının artırılmasına da dikkat çekildi.

AKILLI TELEFON ÇILGINLIĞI

Araştırmaya göre, Türkiye’de akıllı telefon kullanımı yüzde 84’e erişmiş durumda. Yüzde 14,7’lik kesim standart gsm telefonu sahibi, telefonu olmayan kesim ise yüzde 1.5’te kalıyor.

Akıllı telefon sahiplerinin yüzde 7’si senede bir, yüzde 17’si iki senede tek akıllı telefonunu değiştiriyor. vasati akıllı telefon değişim süresi ise 3,2 olarak hesaplandı.

YÜZDE 10 İKİ-ÜÇ YILDA BİR OTOMOBİL DEĞİŞTİRİYOR

Araştırmaya göre Türkiye’nin yüzde 27’si oto sahibi. oto sahiplerinin yüzde 10’u 2-3 senede tek otomobilini değiştiriyor, vasati değişim süresi ise 6,2 senede tek olarak görülüyor.

TASARRUF YAPMA ORANI YÜZDE 14

Araştırmaya göre tasarruf yapma oranı yüzde 14’te kalıyor. Kamuoyunun yüzde 56’sı istikbal yetersizliği nedeniyle, yüzde 26’sı ise borçları olduğu amaciyla tasarruf yapamıyor.

Gazete, kitap, dergi amaciyla kazanç harcamak, kamuoyunun yüzde 57’si amaciyla mecburi gereksinim olarak algılanırken, taksiye binmek, abur cubur tüketmek, dışarıda aş yemek, tatile gitmek, kültür zanaat konularına kazanç harcamak gereksinim dışı tüketim olarak görülüyor.

Bakan Tüfenkci araştırmaya ait yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin büyüme amaçlari doğrultusunda tasarrufun sıhhatli büyümenin tek gereği olduğuna dikkat çekti ve şöyle konuştu: “Tasarruf denilince sadece, finansal manada yapacağımız birikimi değil aynı zamanda israf boyutundaki tüketimlerimize de ket vurmalıyız. Otellerin açık büfelerinden tutun da, sofralarımızdaki ekmeğe kadar. Türk halkı ‘misafir gelir’ endişesiyle dahi hanede ekstradan ekmek bulundurma anlayışına sahip tek toplum. Bu toplumumuzun misafirperverliğini gösteriyor ama diger istikametten israfa da kapı aralıyor. özellikle ekmeğin gizleme koşullarına dikkat edilmeli, ihtiyacımız civarindan alınmalı ki israfın önüne geçilsin. Aynı şekilde Hanelerimizde kullandığımız akım ve su ile alakalı da tasarruflu olmalıyız.

İhtiyaç sahiplerini düşünüp ona göre devinim etmeliyiz. Ülkemizin kıt var olan kaynaklarını dahada randımanlı değerlendirmeliyiz, çocuklarımıza ve gençlerimize hayatın her alanında israftan kaçınmayı ve tasarruf yapmayı öğretmeliyiz.

Araştırmadan da gördüğümüz üzere akıllı telefon ile alakalı önlenemez tek tüketim çılgınlığı var. İhtiyaçtan çok, artık modeli göz önüne alınıyor. Bu da beraberinde israfı getiriyor. istikbal nesillerimiz amaciyla israftan ırak durmalı, sıhhatli büyümenin gereğini adina getirmeliyiz.”

önceki haber «
sonraki haber »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir