İnosolar, Alman teknolojisini Türkiye’ye getirecek

  • Ocak 23, 2018
  • 0

İnosolar yönetim heyeti Başkanı İsmet Ersoy, yapılan bu hususi anlaşma ile Türkiye’ye hemide teknoloji ayni vakitte da kalite olarak olmayan ürünleri getirmeyi hedeflediklerini söyledi. İlk etapta 2018’in evvel yarısında 60 MW’lık panel tedariğini kapsayacak işbirliği, Türkiye’de SolarWorld ürünlerinin üretilmesini kapsayacak şekilde genişleyecek.

Almanya’nın Freiberg şehrinde Avrupa’nın en hatri sayilir büyüklükte panel üreticisi var olan SolarWorld ile imza adan distribütörlük anlaşmasının derhal peşinden İHA muhabirinin suallerini Cevaplayan İnosolar yönetim heyeti Başkanı İsmet Ersoy, “SolarWorld ürünlerinin 20 senelik mekanik garantisine ve çok imalat kalitesine sahip olmasından dolayı seçenek ettiklerini belirterek, evvel etapta 2018’in evvel yarısında 60 MW’lık panel tedariğini kapsayacak işbirliği, Türkiye’de SolarWorld ürünlerinin üretilmesini kapsayacak şekilde genişleyecek” dedi. SolarWorld panellerini üretecek 100 MW’lık tek fabrika yatırımı planladıklarını belirten Ersoy, bu imalat tesisi amaciyla İç Anadolu’da tek örgütlü endüstri bölgesi belirlediklerini ve bu fabrikanın çalışmalarının 2018’in Eylül ayı tamamlanabileceğini ifade etti.

“Yerlilik oranı yüzde 60-65 olabilir”

Solarworld şirketi sahibi Frank Asbeck, İnosolar ile yaptıkları anlaşmanın derhal peşinden yaptığı açıklamada, “Bu hususi anlaşmanın Almanya’nın en kaliteli ve en hatri sayilir büyüklükte şirketinin güneşin ülkesi ülkemiz ile buluşması mananına geldiğini belirterek, “İnosolar bizim amaciyla tek distribütörden dahada diger iş yapabileceğimiz tek şirket olmasından dolayı tertemiz yatırımları birlikte yapacağımız ve tertemiz piyasa amaçlari koyacağımız tek çözüm ortağı olduğuna karar verdik. ülkemiz solar enerjisi ile alakalı potansiyeli çok tek ülke. nihayet senelerde güneş enerjisini destek vermek yerine uygulamaya konan geliştirme ve yardım destek programları açısından da yatırım amaciyla tek çekim merkezi haline geldi. SolarWorld olarak Türkiye’de doğru tek ortakla doğru müşterilerine ulaşacağız” dedi.

İnosolar ile SolarWorld ortaklığıyla Türkiye’de kurulması tasarilanan fabrikanın SolarWorld’ün Almanya’daki fabrikasıyla eş özellikler taşıyacağını belirten Aspeck, şöyle ayni ritimde devam etti:
“Bir panel amaciyla kullanılacak anne maddeler Tamamiyle tertemiz de olabilmektedir veyahut var imalat bandı da kullanılabilir. Bu fabrikada üretilecek üründeki yerlilik oranı iş gücünü de katarsak yüzde 60-65 civarına ve Hem de ileriki süreçte yüzde 100’e çıkabilir.

“Küçük YEKA’lara katılacağız”

İsmet Ersoy, Mart ayında bakanlık tarafından minik Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) 50 ve 100 megavatlık ihalelerinin açıklanacağı duyumu aldıklarını belirterek, “Başta Gaziantep olmak üzere bu YEKA’lara talibiz” dedi. Ayrı olarak Ersoy, SolarWorld teknolojisini getirmeleri ile bu ihalelerin en kuvvetli adaylardan biri olacaklarının altını çizdi.

Hedeflerinin Yalnızca ülkemiz değil aynı zamanda ortada doğu olduğunu belirten Ersoy, “Suriye hududunda bin megavatlık tek proje geliştirdik. Suriye’ye yakın ülkemiz tarafında tek tarım dışı arazi belirledik. Yarın Suriye’nin enerjisi açısından en yakın, en sade kurulabilecek sistemin güneş olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir