Gripten korunmanın yolları!

  • Ocak 22, 2018
  • 0

Grip genellikle Aralık ayı içinde başlar; Ocak, Şubat ve Mart aylarında yoğun olarak görülür. Grip salgını aylarının tam ortasında olduğumuza göre, şu sıralar bazı önlemler almamız şart!

Yapabileceğimiz en önemli şey kişisel hijyene dikkat etmek ve bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak. Önce kişisel hijyen konusuna değinelim. Bu konuda öğrenmeniz gereken ilk şey grip virüsünün havadan parçacıklarla bulaştığı.

Bu parçacıklardan korunmak için: 

*Kalabalık yerlere gitmemeye çalışın.
* Toplu taşıma araçlarını kullandıktan sonra muhakkak ellerinizi sabunla yıkayın. 
*Hastaysanız evden çıkmayın. Evden çıkmak zorundaysanız bir maskeyle ağız ve burnunuzu kapayın.
*Öksürüp aksırdığınızda ağız ve burnunuzu peçeteyle kapatın. 

Abur cubura dur deyin!

Kapalı ortamlarda geçirdiğimiz süre uzadıkça abur cubur tüketiminin miktarı da artıyor. Ne yazık ki bağışıklık sistemimizi en kötü etkileyen yiyecek listesinin başında abur cuburlar geliyor. Genellikle işlenmiş ve paketlenmiş gıdalardan oluşan abur cuburların içinde bağışıklık sistemimize güç verecek hiçbir şey yok. Tam tersine sindirim sistemini zayıflatacak maddeler içeriyorlar. Kuvvetli bir bağışıklık sisteminin altında sağlıklı bir sindirim sistemi var. Sağlıklı sindirim sisteminin ilk şartı ise sağlıklı beslenmek. Bu konuda basitçe aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz yeterli:

*Endüstriyel olarak işlendikten sonra rengarenk paketlenmiş gıdalardan uzak durun.
*Diyetiniz mutlaka şu gıdaları içersin: Doğal sebzeler, meyveler, et, balık, tavuk, yumurta, doğal süt ve süt ürünleri, fındık, fıstık, bakliyat, tam buğday ekmeği ve bulgur. 
*Vücudunuzdan virüsleri uzaklaştırmak için başta su olmak üzere bol sıvı için. 
*C vitamini deposu portakal, mandalina, kivi gibi meyveleri yiyin.  
*Adaçayı, papatya, nane, zencefil, karanfil, çubuk tarçın ve narenciye kabuklarından çay hazırlayın. 


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

<iframe id="player_667033" frameborder="0" scrolling="0" marginheight="0" marginwidth="0" allowfullscreen="allowfullscreen" src="/QuarkPlayer/Index?ContentParentId=1344405

önceki haber «
sonraki haber »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir