Göz altında oluşan morluklara dikkat! |Göz altı morluğu ve çöküklüğünde tedavi olarak neler yapabiliriz?

  • Aralık 9, 2017
  • 0

Göz altı morlukları veyahut başka isimiyle göz altı halkalarının genetik ve yapısal olarak göz kapağı derisinde pigmentasyon artışına bağlı olarak alana gelebileceğini, veyahut uykusuzluk, düzensiz hayat biçimi, alkol, sigara kullanımı benzeri nedenlerle göz etrafındaki venöz dolaşımın yavaşlamasına bağlı oluşabileceğini laf eden Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Şeyda Atabay, “Atopik ve başka Bir takım egzemalar da göz altlarında koyu halkalara neden olabilmekte. Demir eksikliği anemisi, Bir takım karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları da gözaltı morlukları oluşumuna neden olur” dedi.

Göz altı rengi neden değişir?

Derimizin dermis tabakasının 0.3-0.4 milimetre kalınlığında olduğunu, ama göz altındaki ciltte kalınlık vakit içinde dış ve dahil etkenlere bağlı olarak 0.1-0.2 mm’ ye civarindan indiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Şeyda Atabay, “İncelmiş var olan göz altı kapağı cildi şeffaflaşarak alttaki damarların dahada bariz vaziyete gelmesine neden olur. Bu damarlar göz altlarında mavi-mor halka tarzı tek görünümü alana çıkarır. çogunlukla genetik ve yapısal özelliklere bağlı olarak veyahut çevresel koşulların tesiriyle olabildiği gibi, kilo kaybı ve yaşın ilerlemesi hasebiyle bölgesel atrofik alanlar neticesinde görülebilir. Ve hasta kisi olanlarda morluğun tek şekilde kozmetik kapatıcılarla kapatılsa da çöküklüğün saklanamadığı ile alakalı şiddetli şikayetler oluşturabilir” diye konuştu.

Gözaltları neden önemli?

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Şeyda Atabay, yasamsal hayatımızda, özellikle ikili ilişkilerimizde en çok iletişime geçtiğimiz bölgenin göz çevresi olduğunu kaydederek izahını şöyle sürdürdü; “Yorgunluğumuzu veyahut dinginliğimizi yansıtır. Yaşla, metabolizmayla, çevreyle ve beslenmeyle bünyemizde var olan değişikliklerin en çok dışa vurduğu bölgedir. Göz ve göz çevresi kişinin yaşını, sağlığını ve psikolojik vaziyetini çevrenine en bariz yansıttığı, konuşma esnasında ifadeyi tamamlayan alanlardır.

Göz altı morluğu ve çöküklüğünde rehabilitasyon olarak neler yapabiliriz?

Öncelikle sistemik bozukluklara bağlı ise bu bozuklukların rehabilitasyon edilmesi yarar sağlayacaktır. ama çogunlukla kronik tek mesele olduğundan dolayı Tabandaki hastalık düzeltilebilse de mesele çözümlenmeyebilir.
Tedavide soğuk uygulama, Mezoterapi, PRP , Haricen krem uygulamaları ve Göz Altı Dolgu uygulamaları (HA) yapılmaktadır.”

önceki haber «
sonraki haber »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir