Son dakika! Dışişleri Bakanlığı’ndan Almanya’ya seyahat uyarısı

Dışişleri Bakanlığı, Almanya’ya ait yolcu ikazı yayımladı. Açıklamada, seçimler döneminden evvel Almanya’da siyasi liderlerin ülkemiz ve yabancı karşıtı beyanlarda bulunduğu belirtilerek “Almanya’da yaşayan ve bu ülkeye yolcu etmeyi planlayan vatandaşlarımızın sakinimli olmalarında, faaliyetlerinde bu genel tabloyu gözönünde bulundurmalarında, olabilecek yabancı düşmanı ve ırkçı muamele, davranış ve sözlü saldırılar karşısında itidalli devinim etmelerinde, siyasi detayli tartışmalara girmemelerinde, seçenek öncesi siyasi parti toplantılarından, yasadisi örgütlerce düzen eden veyahut desteklenen Alman makamlarınca göz yumulan gösteri, yürüyüş benzeri etkinlik alanlarından ırak durmalarında yarar görülmektedir” denildi.

Açıklama şöyle: “Almanya’da siyasi liderler seçenek kampanyalarını ülkemiz karşıtlığı ve ülkemizin su üyeliğini engelleme temelleri üstüne kurmaktadırlar. Mevzubahis ülkelerdeki siyasi atmosfer esasen tek müddettir gittikçe yükselen şekilde aşırı sağ ve Hem de ırkçı söylemin tesiri altındadır. nihayet olarak Almanya’da Şansölye adayı tek parti liderinin açıkça ırkçı unsurlar bulunan beyanları karşısında Alman makamlarınca rastgele tek önlem alınmaması kaygı ve ibret vericidir. Almanya’da Türk yurttaşları arasında siyasi görüşleri temelinde de ayrım yapılmaktadır. tek Bölüm vatandaşımıza sırf bu yüzden sözlü saldırılar yöneltilmektedir.

Almanya’da öteden beri başka yabancılarla birlikte vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadıkları semt ve binalarda “sebebi açıklanamayan” yangınlar çıkmakta ve ölümle sonuçlanan olaylar yaşanmaktadır. Bu olayların en azından tek bölümünün ırkçılar tarafından gerçekleştirilen kundaklama olayları olabileceği istikametinde Yalnızca ülkemiz değil Alman kamuoyunda da paylaşılan uygun kuşku bulunmasına karşın Alman makamları bu olayların üstüne kararlılıkla gitmemiştir.

Yabancı düşmanlığı ve ırkçılık ile alakalı Almanya’da yargı sürecinden de netice alınamamaktadır. Bu ülkede 2000-2007 yılları arasında sekizi Türk, on kişinin öldürülmesinin faili “Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU)” adli Neo-Nazi pkk terör örgütü mensuplarına ait NSU davası Münih kent çok Mahkemesi’nde 2013 seneninde başlamıştır. ama 380 duruşma yapılmış olmasına karşın hak hali hazırda tecelli etmemiştir.

Başta havalimanlarında olmak üzere Almanya’ya vatandaşlarımızın varışlarında Alman güvenlik ve gümrük makamlarınca keyfi olarak bekletme, sorguya çekme, saygısız davranma benzeri perişan muamelelere maruz bırakılmaları sıklıkla yaşanılan uygulamalardır.

Almanya aynı zamanda pkk terör örgütlerine de kucak açmaktadır. PKK ve FETÖ mensubu olduğu Bilinen çok sayıda yasadisi Almanya’da barınmakta ve bu ülkenin sokaklarında serbestçe gezen teröristlerin yaptığı faaliyetlere göz yumulmaktadır. FETÖ ile alakalı çeşitli yalan sebepler uyduran bu memleket makamları kendisi yasadisi olarak tanıdıkları, su tarafından da tescilli PKK ile alakalı da İhtiyaç duyulan kararlı adımları atmaktan imtina edegelmiştir.

Tüm bu yukarıdaki hususlar dikkate alınarak Almanya’da yaşayan ve bu ülkeye yolcu etmeyi planlayan vatandaşlarımızın sakinimli olmalarında, faaliyetlerinde bu genel tabloyu gözönünde bulundurmalarında, olabilecek yabancı düşmanı ve ırkçı muamele, davranış ve sözlü saldırılar karşısında itidalli devinim etmelerinde, siyasi detayli tartışmalara girmemelerinde, seçenek öncesi siyasi parti toplantılarından, yasadisi örgütlerce düzen eden veyahut desteklenen Alman makamlarınca göz yumulan gösteri, yürüyüş benzeri etkinlik alanlarından ırak durmalarında yarar görülmektedir. Vatandaşlarımızın Ayrı olarak Bakanlığımız, Berlin Büyükelçiliğimiz ile Almanya’daki Başkonsolosluklarımızın yapabilecekleri ek ikaz ve duyuruları takip etmeleri faydalı olacaktır.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *