Hacettepe Tıp’ı kazandığını söyleyen Nuriye Kalkmaz: Olay araştırılsın ve haksızlık bir an önce giderilsin

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandığını argüman eden ama yapılan incelemede İstanbul Üniversitesi Jeofizik Bölümü’nü kazandığı öne sürülen Nuriye Kalkmaz, yaptığı izahta suçlamaları onay etmedi.

Olayın incelenerek tek vakit evvel aydınlatılmasını istediğini söyleyen Kalkmaz, “Ben, hükümet Hatun Kız iş Lisesi Radyo tv Bölümü mezunuyum. tek sene mezun kaldım tıp fakültesi istediğim için. tek sene hazırlandım, etüt merkezine gittim. İlk aşama sınavı var olan YGS sınavına girdim. YGS 2’de 485 nokta aldım, 431’inci oldum. LYS MF-3’ten 478 nokta aldım, muvaffakiyet sıralamamda 1001’inci. mektep puanım 84 olduğu amaciyla beni art çekti, 1413’üncü oldum. muvaffakiyet sıralamasına göre yerleştirildiğimiz amaciyla bendeniz tercihlerimi yaptım. İlk tercihim Hacettepe İngilizce Tıp, 2. tercihim Hacettepe Türkçe Tıp, dahada sonrakiler İstanbul Çapa İngilizce Tıp, Çapa Türkçe Tıp olarak batı illerindeki tıp fakültelerini sıraladım. Tıp fakültelerinin en sonuna Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni yazdım. 16’ncı sıralamamda da İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü bulunuyordu. neticeler açıklandığında 2. tercihim var olan Hacettepe Üniversitesi Türkçe Tıp Fakültesinin olduğunu gördüm” dedi.

6 Eylül gecesi lisedeki mektep müdürünün kendisi kendilerini telefonla arayıp, tek kişinin kendisi amaciyla Hacettepe Tıp Fakültesini kazanmadığını söylediğini belirten Nuriye Kalkmaz, “Ben de mektep müdürümüzün isteği üstüne ona dokümanları gönderdim. dahada ardindan İl ulusal Eğitim Müdürümüz de aradı. Onlara ÖSYM ve e-Devlet şifremi verdim. ardindan beni tekrar aradılar, ‘olay kapandı hiçbir şey yok, sen sakin ol uyu ve yarın da sınavına git’ denildi. Hacettepe Üniversitesinde İngilizce sınavına girdikten ardindan Kütahya’ya döndüm. Bu sefer ulusal Eğitim Müdürü babamı çağırıp benim Hacettepe değil İstanbul Üniversitesi Jeofizik Bölümünü kazandığımı söylemiş. O bölüm de benim 5’inci tercihim olduğu söyleniyor. Oysa bendeniz 16’ncı tercihimde jeofizik bölümünü yazmıştım” diye konuştu.

Kalkmaz, tek vakit evvel ulusal Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ı ziyaret ederek muvaffakiyet öyküsünü anlaşmıştı. Bu arada, ulusal Eğitim Bakanlığının olayın incelenmesi amaciyla iki müfettiş görevlendirdiği belirtildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *