Ankara Valiliğinden yeni tünel projesi açıklaması

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve ortada doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü arasında anlaşma sağlandığını açıklama eden Valilik yaptığı yazılı açıklamada, “ODTÜ Teknokent Kavşağı ile 1071 Malazgirt Bulvarı arasında bağlantıyı sağlayacak tünelin kampüs alanının üst yüzey bölgesine zarar verilmeksizin yeraltından yapılmasına karar verildi. Tünelin giriş ve çıkışındaki kavşak bağlantı alanlarında gerektiğinde aç-kapa imalatları yapılması ve tahribatın minimum seviyede tutulması öngörülmüştür. Tünel projesi ortada doğu Teknik Üniversitesinin gözetim ve mutabakatı çerçevesinde yürütülecektir” dedi.

Açıklamada, “Aysel Sabuncu hayat Merkezinin bulunduğu bölgeden başlayan ve ODTÜ arazisinin hududuna en yakın bölgelerinden geçerek İncek Bulvarına ve dahada sonrasında Ankara Çevre Otoyoluna bağlanacak var olan bulvarın zaptiye Komutanlığı sema Radar arazisi bölgesine civarindan var olan ve ODTÜ alanında var olan takriben 4,8 km’lik bölümünün yapımına karar verildi. Proje kapsamında nakledilecek veyahut kaldırılacak ağaç ve çalı gruplarının iki katından az olmamak üzere ağaç ve çalı grubu, ortada doğu Teknik Üniversitesinin göstereceği alanlara dikilecek ve yollar güzergahının her iki tarafında var olan kısımlar Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ağaçlandırılacaktır” ifadesi kullanıldı.

Ayrıca Valilik, Proje kapsamında yollar olarak kullanılan 36 hektarlık alan karşılığı olarak ortada doğu Teknik Üniversitesi alanına bitişik veyahut en yakın bölgeden 36 hektardan az olmamak üzere alan, Ankara Valiliğinin koordinasyonunda ortada doğu Teknik Üniversitesine belirleme edileceğini duyurdu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *